Rozwiązania dla
Dostępne artykuły w tym dziale

Relaks

Czytasz artykuł:

Baseny ogrodowe - Relaks i wypoczynek w ogrodzie czyli co i jak z basenami

Wstęp:

Basen ogrodowe super atrakcja na ciepłe dni lata. Rozporowa konstrukcja basenu to gwarancja szybkiego oraz łatwego montażu. Największą zaletą basenów jest ich wytrzymała konstrukcja, co oznacza iż basen podczas użytkowania stoi nieruchomo. Podanawane rozmiary basenów to całkowita powierzchnia do pływania. Materiał z którego wykonany jest stelaż basenu to mocne trójwarstwowe włókna polipropylenowe.


Zalety basenów:

Basen ogrodowy Easy Set z pompowanym kołnierzem

- uniwersalny do każdego ogrodu
- pompowany kołnierz jest miękki zatem można sią na nim wygodnie oprzeć
- łatwe rozkładanie 

Basen stelażowy 
- instrukcja rozkładania załączona na płycie DVD 
- ze względu na stelażową konstrukcję basen nie musi być rozkładany
na idealnym poziomym terenie.

W basenie z dmuchanym kołnierzem, jeśli rozłożymy go na nie wypoziomowanym gruncie
to basen nam się zniekształci. Ciężar wody będzie rozciągał basen w stronę spadową i z basenu 
zrobi się "jajo" 

Zaproś znajomych, zrelaksuj się po ciężkiej pracy i spraw zabawę całej rodzinie, a szczególnie dzieciom które masz zawsze pod opieką w zasięgu wzroku.


Na czym rozstawić basen?

Najlepiej baseny rozstawiać na wypoziomowanym terenie, w ten sposób unikniemy wypaczenia się basenu i wszelkich uszkodzeń ścian bocznych.
Podłożem do basenu może być zwyczanjna trawka w ogrodzie. Nie musimy układać kostki lub robić wylewki betonowej, pamiętajmy jedynie o macie ochronnej pod basen. Do każdego basenu można dokupić taką matę o odpowiednich rozmiarach.

Basen możemy rozstawić na:

- trawie
- kostce typu polbruk
- styropianie
 

Akcesoria do basenów

Utrzymanie czystej wody to też żaden problem ponieważ do każdego basenu można dokupić profesjonalne narzędzia: skimer, zbierający wszystko to, co znajdzie się na powierzchni wody np. listki i insekty. Dalej, teleskop z długą rączką pomoże Ci zgarnąć napotkane zanieczyszczenia, natomiast pompa, podczas biernego korzystania z basenu, stale filtruje całą wodę (w trakcie zażywania kąpieli pompa musi zostać bezwzględnie odłączona z zasilania). Mata położona pod basen chroni przed zabrudzeniami, a dodatkowo jest miejscem na pozostawienie obuwia, ten sposób zapobiegnie dostaniu się trawy do wody. Oprócz tego, przykrycie na basen osłoni jego środek przed czynnikami zewnętrznymi. Element w postaci dwustronnej drabinki umożliwi swobodne wchodzenie i wychodzenie z wody.

 

 

Pompa - służy do utrzymania czystej wody, dlatego też powinna być ona włączona przez cały czas biernego korzystania z kąpieliska. Należy pamiętać, że podczas zażywania kąpieli, powinna bezwzględnie zostać odłączona z zasilania. Ze względu na częstotliwość jej aktywnego trybu zaleca się wymianę filtra raz na 1 lub 2 tygodnie.
Drabinka - ułatwia wchodzenie i wychodzenie z basenu
Mata - pod basen zapobiega zabrudzeniom
Przykrycie - zabezpiecza nie tylko przed opadami atmosferycznymi, ale również przed spadającymi liśćmi, owadami, a także przed wychylającymi się dziećmi
Zestaw czyszczący - teleskop z praktyczną długą rączką 
Skimmer - ściąga z lustra wody drobne zanieczyszczenia w postaci trawy czy insektów

 

 

Chemia basenowa - jak to działa?

 

chemia basenowa - dobierz odpowiedni środek do wody w Twoim basenie

 

Metoda chlorowa
Chlor jest bardzo skutecznym środkiem pielęgnacyjnym do wody basenowej. Zabija bakterie i niszczy substancje organiczne. Ponieważ naturalne występuje w postaci gazu, to stosowanie go w prywatnych basenach wymaga przekształcenia, poprzez połączenie z innymi substancjami, w postać stałą tj, tabletki, granulaty.
W rezultacie, chlor jest nietrwały i w procesie dezynfekcji, rozpuszcza się pozostawiając po sobie, uprzednio zintegrowane składniki, których obecność jest niekoniecznie pożądana, na tyle na ile, wysoka była jakość zakupionego środka. Istnieją sposoby służące do spowolnienia naturalnej zużywalności chloru.
Takim stabilizatorem jest Kwas Cyjanurowy, który mimo iż hamuje uwalnianie się pierwiastka z wody, to sam, jako stabilizator, w niej pozostaje. Tzn, że podczas wykonywania kolejnych podobnych czynności, nastąpi spotęgowanie obecności kwasu i pojawi się stopniowe utrudnianie dezynfekcji (bo chlor będzie miał problem z uwalnianiem się).
W celu zharmonizowania, wydłużenia działalności chloru i nie zalegania kwasu cyjanurowego, należy po prostu pamiętać o regularnym dopływie świeżej wody (ok.3% całej obj. basenu tygodniowo).
Kolejnym wariantem jest nabycie środka z chlorem niestabilizowanym. Co prawda jego żywotność jest jeszcze krótsza, ale za to działanie zdecydowanie intensywniejsze. Tak szokowa dezynfekcja wody pozostawia ją czystą na dłuższy czas, bez większego stężenia niekorzystnych substancji, ponieważ środek ten, składna się jedynie z chloru i wapnia.

Metoda tlenowa
Jest środkiem alternatywnym, który aktywnym tlenem, działa podobnie do chloru.
Uzdatnianie przebiega szybciej, lecz mniej radykalnie. Mianowicie, nie radzi sobie samodzielnie z powstawaniem alg, dlatego można równolegle ze składnikami aktywnymi, stosować algicydy.
Szokowe traktowanie wody, rozbijające cząsteczki brudu i klarujące zmętniałą wodę, trwa 60 minut. To szybko w porównaniu z 4ro godzinnym działaniem chloru. Metoda tlenowa, pozbawiona uciążliwej woni, jest przyjazna dla osób uczulonych na chlor, jak i posiadaczy wanien lub mini-baseników z hydromasażem.

Dlaczego pH jest ważne?
Prawidłowy odczyn pH powinien wpływać na skuteczne działanie środków pielęgnujących wodę oraz powinien zapewnić środowisko przyjemne dla ludzkiej skóry.
Dla obu tych wymogów, podczas gdy pierwszy zmierza w kierunku kwasowości, a drugi zasadowości, idealnym odczynem będzie przedział między 7,0 a 7,4.
W pierwszej kolejności należy, przy pomocy testera, sprawdzić swoją wodę, by wiedzieć czy w następnej czynności, odpowiednimi środkami, zwiększyć(pH Plus) czy zmniejszyć(pH Minus) otrzymany odczyn.
Np. w przypadku gdy pH osiągnie wartość 7,7 ,woda będzie zbyt zasadowa. Zacznie zielenieć i wyraźnie odczuwalny będzie chlorowy zapach, konieczne wtedy jest obniżenie pH do 7,0 i zaraz potem przeprowadzenie chlorowania szokowego,

Jak zmierzyć pH wody?

 

Algi, czyli dlaczego woda robi się zielona...
Algi, niebiesko-zielone glony to istna basenowa zmora. Pojawiają się nagle, najchętniej w warunkach ciepłego nasłonecznienia, a rozwijają się jeszcze szybciej. Tym sposobem, w kilkanaście godzin, osiądą na dnie basenu oraz jego ściankach tworząc śliską warstwę, a nawet najczystszą wodę zmienią w zielono brązowe królestwo skrzyżowanych bakterii i roślin. Wtenczas, niezwłocznie powinno się potraktować je chlorem. Jeśli jednak prędkość z jaką się rozmnażają jest szybsza od ich zwalczania, należy wtedy wesprzeć działania algicydem. Doprowadzi to do zabicia organizmów oraz rozbicia ich na cząsteczki.
Potem pozostałości odfiltrować, aż do uzyskania czystej wody. By nie doprowadzić swojego basenu do stanu kryzysowego, najlepiej uruchomić przeciwdziałanie od razu po zaobserwowaniu pierwszych oznak. Najpierw, bardzo dokładnie wyszorować glonową powłokę, następnie zastosować dodatkową, 2-3 krotną, dawkę chloru i na sam koniec filtrować wodę przez kilka, kilkanaście godzin.

Krystaliczna Woda
Flok (koagulant) to związek chemiczny, który jest sposobem na zmętniałą wodę. Regularne flokowanie powoduje uzyskanie krystalicznej wody oraz zmniejszenie zużycia środków dezynfekujących.. Działanie polega na łączeniu się bardzo małych, rozbitych drobinek brudu (algi, mocznik, fosforany, itp.) w większe, wychwytywalne dla filtru.
Koagulant występuje w postaci stałej, do ciągłego stosowania lub w postaci płynnej do jednorazowego, szybkiego oczyszczenia.

 

Podsumowanie:  Żona szczęśliwa bo opalała się w basenie, dziecko nie piszczy bo wody ma dosyć, a facet po pracy z browarem rekalsuje sie w błękitnej wodzie ;) 

 


Jak nas
znaleźć ?

www.xsonic.pl

 

Zobacz
nasz sklep.

Nasza obsługa pomoże
Ci dopasować urządzenie
do Twoich potrzeb

 

Sklep
   internetowy.

Dokonując zakupu
w sklepie internetowym
masz pewność, że Twoją
przesyłkę dostarczy kurier
do Twojego domu

 

Specjaliści
            radzą.

Przed dokonaniem zakupu
możesz skontaktować się
z naszą obsługą dzwoniąc
na infolinię 801 003 152

Najnowsze rozwiązania i zastosowania sprzętu